ISO 9001 2015 kalite yönetim sistemi standardı madde 6.1 kuruluşun risklerinin ve fırsatlarının madde 4.1 ve 4.2 dikkate alınarak belirlenmesini gerektirir. Madde 6.2 gerekliliği olan hedefler bilinmeden riskler ve fırsatların belirlenmesi söz konusu değildir.

Madde 4.1 kuruluşun bağlamının anlaşılması (hedeflere erişilmesi üzerinde etkili olan iç konular ve dış konuların anlaşılması), madde 4.2 hedeflere erişim üzerinde etkisi olan iç taraflar dış taraflar ve bunların ihtiyaç ve beklentilerinin anlaşılması, olup anlaşılacağı üzere bunlar kuruluşun hedeflerine erişmesi üzerinde olumlu ve/veya olumsuz etkilere sahiptirler.

Risklerin ve fırsatların belirlenebilmesi için öncelikle stratejik yönün ve buna bağlı hedeflerin belirlenmiş ve biliniyor olması gereklidir. Evden çıkarak bakkala gidip alış veriş yapmak gibi bir hedefiniz yoksa buna ilişkin riskleriniz ve fırsatlarınız da olamaz değil mi? Bu kadar açık…

Riskler ve fırsatlar, tıpkı politika ve hedefler gibi,  yalnızca “kalite sistem sorumlusu”  vb kişiler tarafından belirlenemezler.

Aşağıda bu konularda bir firmada yapılan çalışmalar sırasında çizdiğim bir şema var. Görsel olarak 4., 5, ve 6. maddeleri kapsayan bu şemanın standardın bu ana maddelerinin anlaşılmasında yardımcı olacağını düşünüyorum.

  • ExP : external party
  • IP : Internal party,
  • Iss : Issue
20181109_111422